Žiaci si počas týždňa mali vyskúšať rôzne druhy ciest, rôzne druhy dopravných prostriedkov a zažiť hranice svojich duševných a fyzických síl. V človeku sa skrýva v každom veku dieťa (tvorivé, hravé, spontánne..) aj dospelý (vedie nás k zodpovednosti, rozvážnosti, sebaovládaniu). V každej chvíli sa môže prejaviť buď ten dospelý alebo dieťa a to sme objavovali pri rôznych hrách a činnostiach.
A ako to bolo? Kam sme vlastne išli?
Konečná stanica neznáma – dedina neďaleko Kežmarka. Čakalo tam na nás spanie pod pevnou strechou. Žiaci museli zistiť, kde sa nachádzajú, nakresliť mapu, zakresliť do nej dôležité oporné body – poštu, obchod, kostol, ihrisko, zastávku,…
Podľa ich mapy a smeru cesty neskôr hľadali indície. Podľa toho, ako sa každý snažil, tak to aj dopadlo ich hľadanie. Navštívili sme starobylý Kežmarok – drevený artikulárny kostol, niekoľkostoročnú knižnicu, hrad. Hradom nás previedol múdry Jano s rozprávkovým príbehom o ňom samom. Na prechádzke po dedine sme vedľa fary objavili lezeckú stenu aj so sympatickým farárom, nadšencom lezenia a lietania. Na druhý deň sme si ju vyskúšali aj s domácimi skautmi. Pobyt na termálnom kúpalisku dostali žiaci ako darček ku dňu detí. Potom sme sa opäť vybrali na cestu.
Ďalšie dni sme absolvovali bicyklovú túru (kde sme prekonali 12% stúpanie!), rafting po Dunajci, pešiu túru. Blížiac sa na vrchol na túre sa rozpútala búrka. Zmokli sme do nitky, cestou z kopca sme sa šmýkali po blate, niektorí v ňom aj skončili. Návrat do stanového tábora pre niektorých bol tvrdou realitou – otvorený stan a vytopené veci počnúc teniskami končiac spacákom. Napriek k tomu vládla veselá nálada až do večerných hodín, kedy nás – unavených učiteľov ôsmaci vyzvali, aby sme pripravili nočnú hru. Hra bola naozaj nočná – začala po polnoci a skončila na svitaní s prvým švitorením vtákov.
Končím slovami jedného z vytopených: “Aj napriek všetkému,čo sme tu museli prekonať, to bola najlepšia škola v prírode.”