Biografické projekty

Autor: Slávka Šebová, učiteľ, 27.3.2023

V dňoch od 20. marca do 23. marca 2023 ôsmaci prezentovali svoje biografické projekty, na ktorých pracovali niekoľko mesiacov.
Mnohí už cez letné prázdniny čítali životopisnú knihu vybranej osobnosti. Informácie spracovali do písaného projektu, doplnili fotodokumentáciou a namaľovali portrét. Následne si pripravili prezentáciu a učili sa, ako ju zrozumiteľne a jasne podať poslucháčom. Svoje vstupy oživili doplnkami – ukážky diel (kniha, skladba), Napoleonov klobúk, kostým od Coco Chanel, model lietadla Amelie Earhart, nahrávka Einsteinovho hlasu a iné.
Nastal deň D, prezentujúci boli náležite vnútorne napätí. Aj keď na mnohých to ani nebolo vidieť. Počas prezentácií sa naša trieda zapĺňala žiakmi z iných tried, učiteľmi i rodičmi.
Dozvedeli sme sa mnohé zaujímavosti zo života Wolfganga Amadea Mozarta, Isaaca Newtona, Márie Terézie, Anne Frankovej, Milana Rastislava Štefánika, Michaila Gorbačova, Agathy Christie, Marie Sklodowskej Curie, Nikiho Laudu, Henry Forda, Martina Luthera Kinga Jr., Henry Schliemanna. „Prišiel“ medzi nás aj Johann Kempelen, Winston Churchill,Nikola Tesla, Tomáš Baťa i Mahátma Gándhí.
Každý ôsmak vydal zo seba, čo mohol. Všetci boli úžasní! Dokázali, že sa vedia popasovať ajs náročnejšími úlohami a dokážu kultivovane vystupovať pred publikom. A v neposlednom rade zistili, aký jednoduchý alebo aj, aký náročný môže byť život niekoho, kto niečo pre ostatných zanecháva.
Ďakujeme všetkým za podporu – žiakom, učiteľom i rodičom. Váš záujem bol pre nás
dôležitý. Ďakujem aj ôsmakom za skvelé výkony.
S láskou
Slávka Šebová, triedna učiteľka 8. triedy