Experiment s voľným časom u detí

Autor: Waldorfská škola, 22.3.2015

Našli sme pre Vás článok, ktorý je až alarmujúci. Napíšte nám, čo si o tom myslíte.

prebraté z: http://www.biosferaklub.info/experiment-s-volnym-casom-u-deti/#more-1817

17. Mar 2015 Rodičovstvo a deti

zavisle deti

Deťom od 12 do 18 rokov ponúkli dobrovoľne stráviť 8 hodín sami so sebou bez možnosti používania prostriedkov komunikácie (mobilné telefóny, internet). Ďalej mali zakázané zapínať počítač, televízor, rádio a akékoľvek elektronické prístroje. Povolených mali množstvo iných aktivít, napríklad písanie, čítanie, hru na hudobné nástroje, kreslenie, ručné práce, spievanie, prechádzky, atď.

Autorka experimentu, rodinná psychologička, chcela dokázať svoju pracovnú hypotézu, že súčasné deti sa príliš veľa rozptyľujú, nie sú schopné sami seba zaujať a vôbec nepoznajú svoj vnútorný svet. Podľa pravidiel experimentu, deti mali na druhý deň dopodrobna opísať, ako prežili vyhradený čas. Mohli zapisovať svoje rozpoloženie, stav, myšlienky a skutky počas experimentu. V prípade nadmernej úzkosti a stresu, psychologička doporučovala experiment okamžite ukončiť a zaznamenať čas a príčinu jeho ukončenia.

Na prvý pohľad sa myšlienka experimentu zdá celkom neškodná. Aj psychologička sa domnievala, že to bude úplne bezpečné. Tak šokujúce výsledky experimentu neočakával nikto. Zo 68 účastníkov dokončili experiment iba 3 dievčatá a 2 chlapci. Traja účastníci mali samovražedné myšlienky. 5 účastníkov zažilo ostré záchvaty paniky. U 27 účastníkov sa objavili príznaky nevoľnosti, návalov horúčavy, bolesti brucha, pocitov „krútenia“ vlasov na hlave, atď. Takmer každý zažil pocit strachu a úzkosti.

Novosť situácie, záujem a radosť zo stretnutia so sebou zmizla takmer u všetkých na začiatku druhej, tretej hodiny. Iba desať ľudí z tých, ktorí prerušili experiment pocítili úzkosť po troch a viac hodinách samoty.

Hrdinské dievča, ktoré dokončilo experiment do konca, prinieslo denník, v ktorom podrobne opisovalo svoj stav. Z toho sa začali „krútiť“ vlasy na hlave psychologičke. Z etických dôvodov nezverejnila tieto záznamy.

Čo robili deti počas experimentu: