Ing. Mgr. Alexandra Paršová.

alexandra.parsova@iwaldorf.sk

Alexandra Paršová

Kto som?

Keď som sa okolo roku 2000 dozvedela o waldorfskej pedagogike, zrazu som si vedela predstaviť, že môj sen z maturitných čias, by predsa len mohol raz byť aj skutočnosťou. Opustila som učtáreň úspešnej firmy a časom začala študovať ďalšiu vysokú školu, tentokrát pedagogickú, aby som získala odborné vzdelanie. Časom som získala veľa skúseností aj so svojimi tromi deťmi a v roku 2013 začala učiť na našej škole. Pracovala som ako učiteľka v školskom klube a niekoľko rokov som učila ručné práce takmer vo všetkých ročníkoch. Dlho som sa tešila na to, kedy sa stanem triednou učiteľkou. Ten čas nadišiel teraz.

Prečo som na WŠ?

Keď som mala asi 24 rokov zaoberala som sa zmyslom môjho života, cítila som, že význam pre mňa má, ak po mne niečo ostane. Cítila som, že chcem pracovať s deťmi, že práve tam vidím oblasť, kde je dôležité zasiať úctu ku svetu a k sebe samému. Neverím na náhody a preto som veľmi vďačná, že som sa stretla s waldorfskou pedagogikou v pravý čas. Od začiatku som hľadala cestu, ktorá bude iná, hlboká a bude mať vplyv nie len na momentálne namemorované vedomosti. Vďaka waldorfskej pedagogike a lektorom vzdelávania som sa začala na okolitý svet pozerať ináč, začali ma priťahovať krásy prírody, zázraky vedy a tajomstvá ľudských duší. Každý deň zaspávam spokojná, že robím prácu, ktorá ma baví, že milujem deti, ktoré učím, že možno ja sa denne naučím od nich viac, ako oni odo mňa.

Čím žijem?

Žijem svojou rodinou a prácou. Bývame blízko lesa, v ktorom rada aktívne oddychujem pri prechádzkach so psom. Rada čítam knihy a stretávam sa s priateľmi a ich rodinami. Rada spoznávam krásy Slovenska a pozriem si dobrý film.

Moje vzory a inšpirácie.

Ak by sa ma niekto spýtal, s kým by som sa rada stretla, z tých, čo už nie sú medzi nami, vybrala by som si dvoch veľkých mužov. Jedným je Jan Werich, ktorý ma stále dojíma svojou mäkkosťou, láskavou pokorou a šťavnatým humorom. Druhým by bol môj lektor z walrodfského vzdelávania Christian Olendorf, ktorému vďačím za nesmiernu podporu a hlboké nazretia do mojej duše. Inšpirujú ma tiež ľudia a hlavne ženy, ktoré kráčajú pevne svojou nevychodenou cestou, ľudia autentickí a svojou pravdivosťou pretvárajúci svet. Milujem humor a radosť v ľudských očiach.