Prečo je na waldorfskej škole toľko ručných prác?

Autor: , 7.3.2014

Milí rodičia, či záujemci o waldorfskú školu,

často z verejnosti dostávame otázku, či je ešte na mieste učiť deti toľko veľa ručných prác. Veď dnes už nie sú remeslá populárne. Hovorí sa, že treba myslieť na to, aby sa dieťa v budúcnosti uplatnilo a preto, potrebuje čo najviac matematiky, cudzích jazykov, informatiku...

Súhlasím s tým, že tieto predmety majú v škole významné miesto. Čo by sa však stalo, ak by sa zo sveta vytratilo umenie? Čím by sme boli, ak by sme si nevedeli poradiť s drobnými prácami okolo seba. Načo by nám boli naše ruky? Mali by sme ešte sami zo seba radosť, ak by sme používali výhradne len svoju hlavu?

Pripájam k tejto úvahe jedno video. Prednedávnom ho objavila moja kolegyňa a mňa nadchlo. Je mi blízke dívať sa na svet týmto spôsobom, možno sa aj vám bude zdať inšpiratívne.

Mira Heribanová